Siguranța elevilor rămâne o prioritate pentru polițiștii hunedoreni

Siguranța elevilor rămâne o prioritate pentru oamenii legii. În anul 2024, la nivel județean, au fost organizate 133 de acțiuni dedicate siguranței școlare, alături de 1.794 de activități preventive, la care a participat un număr impresionant de 53.420 de beneficiari. Aceste inițiative subliniază angajamentul autorităților de a crea un mediu educațional mai sigur pentru toți elevii.

Polițiștii au participat la 317 grupuri de lucru tematice între polițiști și reprezentanții instituțiilor de învățământ, au implementat 6 campanii de prevenire a infracționalității juvenile și a victimizării minorilor (campania ,,Alege LIBERTATEA!”, campania ,,Tu știi ce consecințe pot avea faptele tale? Fii informat, alege inspirat!”, campania ,,Un plus de siguranță în vacanță”, campania ,,Vrei să fii polițist? Hai să ne cunoaștem!”, campania ,,Împreună pentru o vacanță în siguranță” și campania ,,Tăcerea e tot violență. Vocea ta e soluția.”) și au derulat un proiect (,,Copilărie în siguranță”).

“Pentru cunoașterea problemelor întâmpinate de unitățile de învățământ, polițiștii s-au deplasat, în cursul anului 2024, la toate cele 251 de unități de învățământ din mediul urban si rural (aflate în rețeaua școlară), cu această ocazie fiind efectuate atât activități preventive, cât și de control”, au precizat reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Hunedoara.

Consilierea elevilor vulnerabili

Pe parcursul anului 2024 s-au constatat 125 incidente de natură penală, majoritatea fiind încadrate ca  ,,lovirea sau alte violențe” și ,,furt”.

“Pentru prevenirea și combaterea delincvenței juvenile, prevenirea consumului de droguri și pentru creșterea gradului de siguranță al elevilor/cadrelor didactice în unitățile de învățământ preuniversitar, polițiștii au consiliat peste 50 de elevi aflați în situație de risc/vulnerabili. Pe lângă activitățile desfășurate în unitățile de învățământ de către polițiștii Biroului Siguranța Școlară, demersurile preventive au fost orientate și către părinții elevilor. S-au organizat 3 întâlniri cu părinții în municipiile Deva, Hunedoara și Orăștie, la care au participat circa 600 de persoane”, au mai declarat reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Hunedoara.

Acțiuni preventive au desfășurat polițiștii hunedoreni și cu ocazia Zilei Internaționale pentru Nonviolență în Școli (30 ianuarie), fiind angrenați peste 3.100 de elevi dar și cadre didactice, agenți economici și agenți de pază.

Distribuie articolul

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

× Contacteaza-ne!