Primăria Hunedoarei a transmis un comunicat pentru a clarifica informațiile alarmante pe tema centrului de îngrijire a vârstnicilor ”Arsenie Boca” din municipiu. Autoritățile locale subliniază faptul că pacienții unității medico-sociale nu vor fi abandonați și nici nu vor fi puși să achite mai mulți bani pentru serviciile de care beneficiază.
„ « » ̧! Unitatea se transformă în «Centrul de Îngrijire şi Asistenţă pentru Adulţi cu Dizabilităţi – Arsenie Boca», aflat tot în grija Primăriei.
Pe fondul apariţiei unor modificări, la nivel naţional, în ceea ce priveşte legislaţia care reglementează funcţionarea unităţilor medico-sociale, anul viitor se impune transformarea UAMS în Centrul de Îngrijire şi Asistenţă pentru Adulţi cu Dizabilităţi «Arsenie Boca». Până la clarificarea tuturor aspectelor legale, UAMS îşi continuă activitatea în aceleaşi condiţii şi ̧ ̧ ̧̂ – . /̆.
̧ ̂̆ , ̧ ̧̆, ̧ . , ̆ ̆ «», aşa cum au apărut speculaţii, în mediul on-line, în ultima perioadă”, informează Primăria Municipiului Hunedoara.
Primarul Hunedoarei, Dan Bobouțanu, e explicat că, în momentul de față, la nivelul Ministerului Sănătății, există o serie de inițiative care vor aduce schimbări în domeniul serviciilor medico-sociale, iar unitatea ”Arsenie Boca” va trebui să se alinieze la aceste modificări.
„Parcurgem o perioadă cu destule schimbări în domeniul serviciilor medico-sociale. De exemplu, Ministerul Sănătăţii pregăteşte un proiect naţional prin care doreşte să dezvolte, inclusiv în Hunedoara, un program de îngrijiri paliative. Este vorba despre partea mai mult medicală, aşadar. În aceste condiţii, după cum am fost informaţi, Ministerul Muncii nu va mai acorda licenţe unităţilor medico-sociale. Licenţa UAMS «Arsenie Boca» expiră în februarie anul viitor.
UAMS se va transforma în Centrul de Îngrijire şi Asistenţă pentru Adulţi cu Dizabilităţi «Arsenie Boca». Acesta va funcţiona în aceeaşi clădire, va fi susţinut financiar tot de către Primărie şi va fi în subordinea Direcţiei de Asistenţă Socială. , ̆̆ ̧ ̆̆ ̧̆, ̆. – ̆ ̆ ! Comunitatea face tot ce poate pentru aceşti vârstnici, mai ales pentru cei care nu au venituri şi nici aparţinători. În cazul vârstnicilor care au aparţinători consider că este corect ca responsabilitatea să fie asumată măcar parţial şi de către familiile respectivilor seniori. Oricum ar fi, un lucru este cert: „ ” ! ̧̆!”, explică Dan Bobouțanu, primarul municipiului Hunedoara.

One thought on “Primăria Hunedoarei respinge acuzațiile despre abandonarea vârstnicilor de la UAMS ”Arenie Boca””