O femeie de 37 de ani din Petrila a fost reținută de polițiști după ce ar fi agresat o localnică și i-ar fi sustras o sumă de bani, invocând o datorie mai veche. Incidentul a avut loc în apropierea unui oficiu poștal din oraș, iar polițiștii au intervenit prompt, reușind să recupereze întreaga sumă.
Polițiștii din cadrul Poliției orașului Petrila au fost sesizați, la data de 28 octombrie, în jurul orei 11:50, prin intermediul 112, de către un bărbat care a reclamat faptul că mama sa, o femeie de 41 de ani, din Petrila, ar fi fost agresată și deposedată de banii pe care îi avea asupra sa.
„Din primele verificări efectuate, s-a stabilit că femeia s-a deplasat, împreună cu fiul său, la un oficiu poștal din localitate, de unde a ridicat suma de 2.440 de lei, reprezentând ajutorul social pentru două luni. Cei doi ar fi fost așteptați în zonă de un bărbat și o femeie de 37 de ani, din aceeași localitate. La un momentdat, femeia de 37 de ani ar fi agresat partea vătămată și i-ar fi sustras suma de bani pe care o avea asupra sa, invocând o datorie mai veche”, informează IPJ Hunedoara.
În urma intervenției operative a polițiștilor, s-a dispus măsura reținerii pentru 24 de ore față de femeia de 37 de ani, aceasta fiind depusă în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Deva. Prejudiciul a fost recuperat în totalitate.
Foto cu caracter ilustrativ
