Mesajul deputatului Dumitru Coarnă pentru Berbeceanu: „Da, este infracțiune…”

Atunci când încasezi salariul de la stat fără să te prezinți la serviciu, comiți o infracțiune, a explicat deputatul Dumitru Coarnă, în emisiunea „Născuți Liberi”, moderată de devenii Velu Călușer și Alin Nut.

Fostul polițist și lider al Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual din MAI, i-a sugerat ex-colegului său, Traian Berbeceanu, administrator public al Devei, să transmită anchetatorilor toate informațiile pe care le are despre posibile ilegalități care s-au petrecut în Primăria Devei.

„Am venit de două zile aici (n.r. Deva) și am cules foarte multe informații, și despre domnul Nistor, și despre primarul Oancea care trebuie să predea mandatul. Știu foarte multe lucruri, pe care ar trebui să le știe și doamna Kovesi. Traian Berbeceanu poate transmite niște informații că a fost în interiorul primăriei și știe ce s-a întâmplat acolo. Traiane, te rog, dă-le la DNA, pe Știrbei Vodă, știi tu unde”, a afirmat Dumitru Coarnă.

Unul dintre moderatori, a amintit că primarul Florin Oancea a fost dat dispărut de către consilierii locali, după ce n-a participat la nicio ședință de Consiliu Local în ultimele luni. Cu toate acestea, edilul încasează remunerația.

„Am auzit de la București, iar ceea ce știți dumneavoastră se confirmă. Am auzit informația, la București fiind, că s-ar fi îmbătat într-o seară și s-ar fi lăudat cu 15 milioane de euro în conturi. Și am înțeles că e un pic dispărut, nu prea mai merge la muncă. (…)
Traian, te rog, du-te la DNA. Da, este infracțiune. Cum să nu mergi la serviciu și să fii pontat, să iei salariul? Este vorba de fals, acele state de plată au fost întocmite în fals. Dar eu cred că este mai mult de atât. Nu salariul lui e marea pagubă pe care a produs-o acestei municipalități”, a conchis parlamentarul.

Dumitru Coarnă a mai relatat despre modul în care l-a sprijinit pe Traian Berbeceanu, atunci când a fost arestat preventiv.

„Dragii mei prieteni, dacă intrați în arhiva anului 2013, pe polițistul dumneavoastră pentru care ați militat, Traian Berbeceanu, prietenul meu de atunci, eu l-am scos din arestul Poliției Capitalei. Uitați-vă pe arhivă să vedeți cât am muncit eu în acel dosar, pentru un om, care, în opinia mea, la momentul respectiv era arestat și abuzat. Am efectuat toate demersurile licite ca să-l scot din arest și l-am scos din arest pe Traian”, a subliniat parlamentarul.

Distribuie articolul

One thought on “Mesajul deputatului Dumitru Coarnă pentru Berbeceanu: „Da, este infracțiune…”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

× Contacteaza-ne!