Bătaie de joc pentru oamenii din comuna Burjuc

Inevitabilul s-a produs. Locuitorii satelor Petrești, Brădățel, Glodghilești, Burjuc, Tătărăști și Tisa din comuna Burjuc au rămas fără canalizare și apă curentă din cauza jocurilor murdare și a subteranelor care au compromis finanțarea de 17 milioane de euro, cea mai mare sumă acordată unei comune din județul Hunedoara prin PNRR.

Să ne înțelegem: nu Guvernul Bolojan a tăiat finanțarea, deși ne așteptăm ca Ordonanța de Urgență emisă marți, 19 august 2025, să fie folosită de politicienii pentru a-și acoperii urmele.

Lucrările la Burjuc trebuiau să înceapă de foarte mult timp și aveau toate șansele să fie duse la bun sfârșit pentru că ordonanța lui Bolojan permite continuarea lucrărilor chiar și acolo unde s-a realizat ceva cât-de-cât, până în cel mult 30 la sută din valoarea contractului.

Iată că zice textul legii:

Art. 5. Contractele/ Deciziile/ Ordinele de finanțare finanțate din Planul național de redresare și reziliență încheiate cu beneficiarii instituții și autorități publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002, cu modificările și completările ulterioare, și la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006, cu modificările și completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanțare și de subordonare, precum și cu operatorii economici aflați sub autoritatea acestora, în cadrul cărora progresul efectiv al obiectivului de investiții, certificat prin situații de lucrări, este cel mult 30% se derulează în baza unui memorandum aprobat de Guvern, inițiat de către coordonatorul de reforme și/sau investiții cu privire la oportunitatea continuării investiției și impactul bugetar total, avizat de Ministerul Finanțelor și Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene în calitate de coordonator național al Planului național de redresare și reziliență.

Canalizarea satelor din comuna Burjuc se putea face cu condiția minimă ca lucrările să fi fost  începute la data intrării în vigoare a Ordonanței.

Canalizarea nu-i un moft. La Burjuc e vorba de traiul oamenilor de zi cu zi. Sunt sigur că fostul primar Ilie Bolojan înțelege fenomenul, motiv pentru care a și lăsat portița deschisă în ordonanța lui de forfecare a investițiilor.

Doar că șefuleții de la Burjuc și-au trântit singuri ușa în nas atunci când au făcut o licitație croită pe oferta firmelor controlate de Milică Pup. Încă din august 2024, când a devenit public caietul de sarcini pentru atribuirea lucrărilor, se știa destul de clar că se va ajunge într-o situație scandaloasă. Pentru cartoforii jocurilor de culise n-a contat nici măcar riscul că se poate pierde finanțarea.

Între interesul șefuleților și cel al oamenilor de rând s-a căscat un hău cât casa. Locuitorii din Burjuc ar putea să se gândească serios la asta măcar atunci când nevoia îi împinge spre fundul curții…

Distribuie articolul

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

× Contacteaza-ne!