Misiunea polițiștilor de proximitate vizează întărirea sentimentului de siguranță publică în cadrul comunității și realizarea unui parteneriat eficient cu cetățenii. În primele trei luni ale anului 2025, polițiștii de proximitate din județ au desfășurat peste 400 de activități în comunitate, având în vedere atât cunoașterea populației, cât și identificarea locurilor și mediilor pretabile comiterii de fapte antisociale.
Concret, în cadrul a 250 de activități polițiștii au fost prezenți în unitățile de învățământ din județ, iar alte circa 30 de activități au fost desfășurate în colaborare cu asociațiile de proprietari.
Polițiștii au urmărit, printre altele, atât prevenirea victimizării persoanelor vârstnice, cât și consilierea membrilor comunității cu privire la problemele cu care aceștia se confruntă. În acest sens, au desfășurat activități în peste 300 de petiții venite din partea cetățenilor.
Prevenirea și combaterea faptelor penale au fost, de asemenea, în atenția polițiștilor de proximitate, aceștia constatând 13 infracțiuni în flagrant delict, în primele trei luni ale anului 2025.
Din punct de vedere al faptelor contravenționale, polițiștii din structurile de proximitate din județ au aplicat peste 230 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 180.000 lei.
Prin toate aceste măsuri, se urmăreşte implicarea activă a populaţiei în activităţile preventive desfășurate de polițiști, precum şi determinarea cetățenilor de a adopta o atitudine de intoleranţă faţă de orice încălcare a legii.
